Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Projekt összefoglaló

A szélsőséges időjárási jelenségek gyakoribbá válása és az éghajlatváltozás kiszámíthatatlan negatív hatásai nehéz kihívások elé állítják a vízgazdálkodási szakértőket, a hatóságokat és a döntéshozókat, akiknek a kialakuló árvizek számos hatására kell megoldást találniuk.

Mivel a folyóvizeket és vízrendszereket nem korlátozzák az országhatárok, a Felső-Tisza-medencét komplex egységként kell kezelni és vizsgálni, a hatékony árvízmegelőzés megköveteli a határokon átnyúló együttműködést, közös gondolkodást és összehangolt tevékenységeket.

A gátak és árterek állapotának vizsgálata azonban a helyi vízügyi igazgatóságok és hatóságok feladata, minden ország a saját módszertanát alkalmazza. Az alkalmazott hagyományos, helyszíni vizsgálatok gyakran nem biztosítják a megfelelő eredményeket, nem adnak elég információt. A technológia fejlődésével rendelkezésre állnak újszerű távérzékelési, geofizikai és talajmechanikai módszerek, amelyek nagyobb erőforrás-hatékonyság mellett pontosabb eredményekre képesek.

Mivel a vízgyűjtő határon átnyúló sajátosságokkal rendelkezik, ezért a gazdálkodási és árvízvédelmi tevékenységét közösen kell ellátni, a feladat egy olyan harmonizált módszertan kidolgozását teszi szükségessé, amely újszerű módszereken alapul, és a nemzeti legjobb gyakorlatokat is alkalmazza.

A projekt keretében olyan nemzeti stratégiák születnek, amelyek figyelembe veszik a helyi sajátosságokat, de a Felső-Tisza medencét közös, összetett rendszerként kezelik. A DIKEINSPECT fő célja egy olyan harmonizált módszertan kifejlesztése, amely mind a 4 ENI országban megvalósítható és alkalmazható. A projekt célok elérését 4 ENI ország 6 partner szervezete segíti.

A harmonizált módszertan alkalmazásával a projekt szakemberei meghatározzák a kritikus gátszakaszokat és ártereket, cselekvési terveket készítenek a további fejlesztésekhez, és stratégiákat a döntéshozók számára. A projekt eredményeit határokon átnyúló találkozókon, információs fórumon és szakmai képzéseken osztják meg az érintett országokban, hogy a vízgazdálkodási szakemberek megismerjék a leginnovatívabb technikák alkalmazhatóságát és hogy felhívják a nyilvánosság figyelmét az árvízmegelőzés fontosságára.